Lasy Państwowe wydają co roku najróżniejsze przyrodnicze publikacje, które każdy może bezpłatnie ściągnąć z ich strony internetowej.
Jedną z takich atrakcyjnych propozycji jest uniwersalny i aktualny co roku "Kalendarz leśnej przyrody" Pawła Fabijańskiego, wydany przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, z myślą o miłośnikach polskiej leśnej flory i fauny, który chronologicznie i krok po kroku przeprowadza czytelnika przez wszystkie pory roku, których corocznie doświadczamy w naszym kraju.
Wszyscy znamy daty astronomicznych pór roku, wiemy też jakie przemiany zachodzą w przyrodzie, gdy z kalendarzy spadają kolejne kartki. I choć nie ma dwóch takich samych wiosen czy zim, to jednak następujące po sobie zjawiska są czymś stałym i niezmiennym. Warto głębiej poznać cykliczne zmiany, aby móc lepiej rozumieć dziką przyrodę w różnorakich jej przejawach.
Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego. Nie jest tu ani szczególnie zimno, ani nadmiernie gorąco, choć to nie oznacza, że temperatury w ciągu roku utrzymują się na podobnym poziomie (średnia roczna temperatura wynosi 7-9 o C). W lecie są porównywalne z panującymi w strefie tropikalnej, a w zimie - z notowanymi w strefie arktycznej. Ogromne różnice dotyczą też długości dnia i nasłonecznienia, co skutkuje cyklicznym następstwem pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Bardziej szczegółowy podział wyróżnia ich znacznie więcej, np. przedwiośnie, pełnię wiosny, wczesne lato, późne lato, złotą polską jesień, słotę i przedzimie.
ŹRÓDŁO:
Przegląd i czytanie online w Internecie na stronie issuu.com:
Comments